Porozumienie obronne Polska-Ukraina a właściwie zobowiązanie Tuska do utworzenia legionu ukraińskiego w Polsce

Rządy Polski i Ukrainy umocniły swoje zaangażowanie na rzecz wzajemnego bezpieczeństwa, podpisując nową umowę o wzajemnej pomocy. Ceremonia podpisania odbyła się w Warszawie, gdzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Polski Donaldem Tuskiem.

Donald Tusk zapewnił, że jego rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc Ukrainie. W odpowiedzi prezydent Zełenski podkreślił „nieuniknioną odbudowę tego, co zniszczyli rosyjscy terroryści” i obiecał pociągnięcie do odpowiedzialności osób, w tym Putina, odpowiedzialnych za ataki cywilne.

Zełenski podziękował Polsce za 44 pakiety pomocy wojskowej i określił porozumienie warszawskie jako „bardzo ambitne”.

„Pomoże nam to chronić życie naszych obywateli” – dodał, zauważając, że w tym roku spodziewanych jest więcej takich pakietów.

Przywódcy zgodzili się na utworzenie i wyszkolenie legionu ukraińskiego na ziemi polskiej, nowej siły ochotniczej. Tusk poruszył także kwestię drogi Ukrainy do członkostwa w NATO, przyznając, że jest ona dłuższa, niż wolałaby Polska, ale zapewnił o ciągłym przekonywaniu sojuszników z NATO do przyspieszenia integracji Ukrainy z UE.

„Zapewnimy także, że bez Ukrainy nic w sprawie Ukrainy nie zostanie rozstrzygnięte” – podsumował Tusk, potwierdzając dalsze wsparcie Polski dla Ukrainy.

DoRzeczy

Loading

NewsEdit

Author: NewsEdit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *