Polska pamięta jednego ze swoich największych bohaterów XX wieku: Witolda Pileckiego, oficera Wojska Polskiego podczas II wojny światowej.
Pilecki jest znany na całym świecie, ponieważ jako jedyny człowiek dobrowolnie dostał się do niemieckiego obozu Auschwitz, podczas misji polskiego podziemia by zbadać, co się tam działo. Aby to osignąc Pilecki dał się złapć na to podczas niemieckiej łapanki w Warszawie 19 września 1940 r. Niemieccy oprawcy w Auschwitz, oznaczyli go nuemerem więźniarskim 4859.
Wcześniej, w listopadzie 1939 r., Pilecki był jednym z założycieli Tajnej Armii Polskiej, jednej z pierwszych organizacji oporu II wojny światowej, która w 1942 r. przekształciła się w Armię Krajową (AK, Armia Krajowa). , główną organizację polskiego ruchu oporu i największą tajną organizację oporu wobec hitlerowskich Niemiec. Wewnątrz Auschwitz Pilecki założył kolejną grupę oporu, Związek Organizacji Wojskowych (ZOW, Związek Organizacji Wojskowych).
Pilecki spędził w Auschwitz 949 dni w latach 1940-1943. Uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Po wyjściu napisał „Raport Witolda”, który został wysłany do polskiego rządu na uchodźstwie, z siedzibą w Londynie. On z kolei przekazał go rządowi brytyjskiemu, który uznał raport za „przesadzony”.
Na początku 1944 r. polski oficer wstąpił do Niepodległość (NIE), tajnego oddziału AK utworzonego do walki z przewidywalną sowiecką okupacją Polski. W sierpniu 1944 Pilecki brał udział w powstaniu warszawskim zorganizowanym przez Armię Krajową.
Pod koniec wojny wstąpił do grupy Wolność i Niezawisłość, antykomunistycznej organizacji oporu zrzeszającej byłych członków AK. 8 maja 1947 Pilecki został aresztowany przez prorosyjskich komunistów i osadzony w więzieniu na Mokotowie. 15 marca 1948 został skazany na karę śmierci. Został stracony strzałem w głowę 25 maja 1948 r.
Pilecki został zrehabilitowany przez polski rząd po upadku komunizmu. on Dziś jest uznawany za bohatera narodowego i symbol walki Polski o wolność z hitlerowskimi Niemcami i komunizmem. 19 września 2019 r. Parlament Europejski powołał się na niego w swojej rezolucji potępiającej zbrodnie hitlerowskich Niemiec i komunizmu, wnosząc „o ustanowienie dnia 25 maja (rocznica egzekucji bohatera Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego) Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, która będzie wyrazem szacunku i hołdu dla wszystkich, którzy walcząc z tyranią wykazali się heroizmem i prawdziwą miłością do człowieka, a także da przyszłym pokoleniom jaskrawy przykład prawidłowej postawy do przyjęcia obliczu groźby totalitarnego zniewolenia”.