Narracja o wzroście poziomu morza upada pod wpływem badań wybrzeży Bangladeszu

W 1989 roku, kiedy ONZ powołała to, co miało stać się Międzyrządowym Panelem ds. Zmian Klimatu (IPCC), „wysoki urzędnik ds. środowiska ONZ, Noel Bown (na zdjęciu)”,  ostrzegał, że światowi przywódcy muszą wprowadzić politykę, aby „rozwiązać efekt cieplarniany” do roku 2000. Jeśli polityka rządowa nie zostanie wdrożona w celu odwrócenia trendu globalnego ocieplenia w ciągu dziesięciu lat, „całe narody mogą zostać zmiecione z powierzchni Ziemi przez podnoszący się poziom mórz”.

W tamtym czasie regionem budzącym obawy wielu klimatologów był Bangladesz, kraj, w którym 90 milionów ludzi mieszka w pobliżu obszarów przybrzeżnych. W ostrzeżeniu określono, że „jedna szósta Bangladeszu może zostać zalana, co spowoduje przesiedlenie jednej czwartej” ludności przybrzeżnej (20–25 milionów ludzi).

Te alarmistyczne ostrzeżenia okazały się zupełnie błędne. Stało się odwrotnie.

Nowe badanie wykorzystujące dane teledetekcji i systemu informacji geograficznej wykazało, że całkowita powierzchnia lądowa Bangladeszu powiększyła się z 134 382 km² w 1990 r. do 137 656 km² do 2022 r., co stanowi wzrost netto powierzchni lądowej o 3274 km².

Zdecydowana większość tego wzrostu powierzchni lądowej była konsekwencją obniżania się względnego poziomu morza wzdłuż wybrzeży i synchronicznego wzrostu powierzchni wybrzeża w kierunku morza.

W 1990 r. wybrzeża Bangladeszu mierzyły 17 653 km² wzdłuż Zatoki Bengalskiej. Do 2022 r. wybrzeża Bangladeszu powiększyły się do 20 330 km², co stanowi wzrost o 2677 km² (13,2%) w kierunku morza.

Wzrost powierzchni lądu przybrzeżnego nie dotyczy tylko Bangladeszu, ale dane satelitarne pokazują, że od lat 80. „wybrzeża rosną na całym świecie”.

Przykładowa wyspa rafowa w Trójkącie Koralowym (pomiędzy SW Sulawesi a Cieśniną Makasarską) pokazuje, że „ogólny postęp linii brzegowej doprowadził do całkowitej powierzchni wyspy wynoszącej prawie 23 ha, co oznacza wzrost o ~13% w ciągu ostatnich 24 lat” (Kappelmann i in., 2024).

Porównanie tego, jak stosunkowo mniejsza była wyspa w 1897 r. w porównaniu z 2023 r. pokazuje, o ile więcej powierzchni lądu znajduje się nad poziomem morza obecnie niż 125 lat temu w tym regionie.

No Trick Zone

Journal of Sedimentary Envoronment

NewsEdit

Author: NewsEdit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *