Irlandzki nauczyciel zwolniony po ponad 400 dniach więzienia za odmowę używania zaimków transpłciowych

Nauczyciel w Irlandii został zwolniony po odbyciu ponad 400 dni więzienia w wyniku jego odmowy zwracania się do transpłciowego ucznia za pomocą biologicznie błędnych zaimków.

28 czerwca sędzia Mark Sanfey z Sądu Najwyższego w Dublinie nakazał zwolnienie Enocha Burke z więzienia Mountjoy, w którym przebywa od września 2022 roku.

Irlandzkie media podały, że sędzia Sanfey nakazał zwolnienie Burke’a teraz, gdy irlandzkie szkoły mają przerwę letnią, ale nauczycielowi grozi powrót do więzienia, jeśli złamie warunki zwolnienia. Warunki te obejmują zakaz powrotu do szkoły średniej Church of Ireland Wilson’s Hospital w Multyfarnham w hrabstwie Westmeath, gdzie Burke nauczał.

Saga wokół uwięzionego nauczyciela trwa od 2022 r. Burke, nauczyciel historii i języka niemieckiego, odmówił zastosowania się do nakazu dyrektora szkoły z 9 maja 2022 r. dotyczącego używania żeńskiego imienia i zaimka w odniesieniu do ucznia będącego w trakcie procesu „przejścia”.

Ta decyzja skierowała go na kurs, który ostatecznie doprowadził do jego uwięzienia. W sierpniu 2022 r. został umieszczony na płatnym urlopie administracyjnym w czasie, gdy rada szkoły przeprowadziła postępowanie dyscyplinarne, ale gdy nadal uczęszczał do szkoły, wydano mu zakaz wstępu – co również zignorował.

Następnie został aresztowany za obrazę sądu 5 września 2022 r., gdy siedział w pustej klasie w szkole. Został skazany na karę więzienia na czas nieokreślony, do czasu oczyszczenia się z obrazy sądu lub do czasu, gdy sąd orzeknie inaczej. Jednak po 108 dniach więzienia został zwolniony przez Wysoki Trybunał po tym, jak sędzia argumentował, że Burke wykorzystuje uwięzienie do własnych celów.

W styczniu 2023 roku szkoła wystosowała do Burke’a zawiadomienie o zwolnieniu. Po tym, jak od tego miesiąca Burke w dalszym ciągu pojawiał się w szkole, za każdym razem narażając się na karę grzywny w wysokości 700 euro dziennie, we wrześniu 2023 r. został ponownie uwięziony.

Jego aresztowanie i kara więzienia wynikają technicznie z odmowy Burke’a zastosowania się do nakazu sądu nakazującego unikanie szkoły, a nie z odmowy używania zaimków związanych z płcią transpłciową.  

Life Site News

Loading

NewsEdit

Author: NewsEdit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *