Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. “tabletkę dzień po”

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Kancelaria Prezydenta RP tłumaczyła, że podstawowym uzasadnieniem decyzji prezydenta jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

Zgodnie z zawetowaną przez prezydenta ustawą tzw. pigułka „dzień po” miała być dostępna bez recepty od 15. roku życia. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna informowała wcześniej, że nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o pigułce „dzień po”, będzie ona dostępna bez recepty od 1 maja, bo w takim wypadku zmiana przepisów zostanie wprowadzona w drodze rozporządzenia.

W piątek, po wecie prezydenta, ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) przypomniała, że ma gotowy plan B. – Polega on na tym, że farmaceuta będzie mógł na podstawie konsultacji wystawić apteczną receptę i wydać kobiecie tabletkę. Rozporządzenie będzie odwoływać się do ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych i ustawy o zawodzie farmaceuty. Obiecałam, że pigułka będzie dostępna 1 maja i tego słowa postaram się dotrzymać – zadeklarowała.

DoRzeczy

Loading

NewsEdit

Author: NewsEdit