Udział Papieża w konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Dubaju jest wydarzeniem historycznym i sygnałem poparcia dla Porozumienia paryskiego.
Papież Franciszek ogłosił, że po raz pierwszy w historii weźmie udział w nadchodzącej konferencji klimatycznej „COP28”, która odbędzie się w grudniu w Dubaju.
W wywiadzie telewizyjnym dla włoskiego serwisu informacyjnego TG1 papież Franciszek potwierdził wcześniejsze doniesienia, że weźmie udział w nadchodzącej konferencji COP28, która odbędzie się w Dubaju.
„Tak, pojadę do Dubaju” – oznajmił Papież. „Myślę, że będę tam od 1 do 3 grudnia. Zostanę tam przez trzy dni.
Franciszek nawiązał do rozmowy, którą odbył z byłą ministrem środowiska Unii Europejskiej, Segolene Royal, która poprosiła Papieża o napisanie dokumentu poświęconego zmianom klimatycznym.
„Skontaktowałem się z kilkoma naukowcami, którzy szybko zareagowali. „Laudato sí” zostało wydane przed Paryżem” – powiedział Franciszek, odnosząc się do konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu w 2015 r., na której ustanowiono Porozumienie paryskie.
„A spotkanie w Paryżu było najpiękniejsze ze wszystkich. Po Paryżu wszyscy poczynili krok do tyłu a potrzeba odwagi, aby w tym przypadku iść do przodu” – powiedział Franciszek.
Wiadomość o możliwym udziale Papieża w konferencji – która odbędzie się od 30 listopada do 12 grudnia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – okazała się bardzo prawdopodobna w ostatnich dniach, gdy „La Croix” zacytował „kilka starszych źródeł watykańskich” potwierdzających plan papieża wycieczka.
Decyzja została podjęta po prywatnym spotkaniu papieża Franciszka z prezydentem COP28, sułtanem Ahmedem Al Jaberem, 11 października w Watykanie. Al Jaber opisał konferencję jako „doskonałą okazję do ponownego przemyślenia, ponownego uruchomienia i ponownego ukierunkowania programu klimatycznego”.
Coroczny cykl Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, czyli Konferencji Stron (COP), odbywa się za każdym razem w innym kraju i odbywa się od 1992 r. Od wydarzenia w Paryżu w 2015 r. i pojawienia się paryskiej konferencji klimatycznej Porozumienia, wydarzenia skupiały się na osiągnięciu restrykcyjnych celów nałożonych przez ten dokument.
Obecność Franciszka na konferencji ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to pierwszy przypadek, gdy papież bierze udział w takim szczycie. Pierwotnie miał wziąć udział w konferencji COP26 w Glasgow w 2021 r., ale później zdecydował się pozostać w Rzymie i wysłać w jego miejsce watykańskiego sekretarza stanu Pietro kardynała Parolina.
Jednak Papież uznał także to konkretne wydarzenie COP za kluczowe wydarzenie w historii ludzkości, jak nakreślił to na łamach swojej niedawno opublikowanej adhortacji apostolskiej dotyczącej ochrony środowiska, Laudate Deum.
Franciszek opowiadał się za przyjęciem na nadchodzącej konferencji w Dubaju i wprowadzeniem w życie obowiązkowych polityk dotyczących „zmian klimatycznych” w odniesieniu do krajów. Napisał, że „[jeśli] istnieje szczere zainteresowanie uczynieniem COP28 wydarzeniem historycznym, które honoruje i uszlachetnia nas jako istoty ludzkie, wówczas można jedynie mieć nadzieję na wiążące formy transformacji energetycznej, które spełniają trzy warunki: aby były skuteczne, obowiązkowe i łatwo monitorowane.”
Papież posunął się nawet do podpisania przez Watykan zasad porozumienia w 2022 r. Jego poprzedni tekst dotyczący ochrony środowiska, Laudato Si’, doprowadził do narodzin globalnego ruchu, który łączy aktywizm na rzecz „zmian klimatycznych” ze słowami Papieża. Ruch Laudato Si’ wzywa do rezygnacji z paliw kopalnych i ma na celu „przekształcenie encykliki papieża Franciszka Laudato Si’ w działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej”.