80-ta rocznica brawurowej ucieczki polskiego bohatera wojennego z Auschwitz

Witold Pilecki, bohater polskiego podziemia, który zdemaskował niemiecki Holokaust, uciekł z Auschwitz 80 lat temu.

Pilecki, który był rotmistrzem Wojska Polskiego, faktycznie zgłosił się na ochotnika do niewoli w 1940 r., aby wykonać rozkaz swoich dowódców, którzy myśleli by zorganizować tam ruch oporu i uzyskać informacje wywiadowcze o tym, co działo się w Auschwitz. Był autorem pierwszych raportów o Holokauście i jego zbrodniach.

Rtm. Witold Pilecki z żoną i dziećmi

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz wraz z dwoma innymi więźniami. Uciekli z piekarni, w której Pilecki był wykorzystany do pracy.

Rok później Witold Pilecki brał udział w powstaniu warszawskim 1944 roku. Po powstaniu był jeńcem wojennym i wstąpił do armii polskiej na Zachodzie Z rozkazu gen. Władysława Andersa powrócił do Polski jako oficer wywiadu donoszący polskiemu rządowi na uchodźstwie o sowieckiej okupacji Polski i traktowaniu polskiego podziemia przez nowe władze komunistyczne. Później odmówił dowództwu ponownego opuszczenia Polski.

Pilecki został ostatecznie aresztowany przez komunistyczną bezpiekę w 1947 roku. Po roku więzienia i tortur w pokazowym procesie został oskarżony o szpiegostwo.

Na swoim ostatnim spotkaniu z żoną powiedział jej, że „Auschwitz to bułka z masłem” w porównaniu z tym, co robili mi komuniści. Pilecki został skazany na śmierć i stracony strzałem w tył głowy w warszawskim więzieniu 25 maja 1948 roku.

Jego rodzina nigdy nie została oficjalnie powiadomiona o jego egzekucji ani o jego miejscu pochówku. Rodzinie powiedziano, że „wyjechał”, a prawdę o jego morderstwie odkryto dopiero długo po jego śmierci. Jego szczątków nadal nie odnaleziono, aw Warszawie nadal trwają starania o ich odnalezienie.

Wyrok sądu, który go skazał, został uchylony przez polski Sąd Najwyższy w 1990 roku. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony najwyższym orderem państwowym Orłem Białym, aw 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika.

Brytyjski historyk Michael Foot uznał Pileckiego za jednego z sześciu najbardziej bohaterskich bojowników ruchu oporu II wojny światowej.

DZIEJE

Loading

NewsEdit

Author: NewsEdit

1 thought on “80-ta rocznica brawurowej ucieczki polskiego bohatera wojennego z Auschwitz

Comments are closed.