Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma nowego szefa Technicznej Grupy Doradczej ds. Wglądów Zachowań i Nauki dla Zdrowia – jest nią profesor Susan Michie.
Michie, dyrektor Centre for Behaviour Change na University College London, wcześniej doradzała rządowi swojego kraju w sprawie Covid, a od 40 lat jest płacącym członkiem brytyjskiej Partii Komunistycznej.
W swojej roli doradczej w Wielkiej Brytanii Michie wyrobiła sobie markę jako zagorzała zwolenniczka niezwykle rygorystycznych ograniczeń związanych z Covid. W pewnym momencie zeszłego roku wyszła z radykalnym oświadczeniem na rzecz kontynuowania „na zawsze” masek i nakazów dystansu społecznego.
Przemawiając w Channel 5 w czerwcu 2021 r., Michie stwierdził, że zarówno maski, jak i dystans społeczny są potrzebne jako długoterminowe środki nie tylko do zwalczania koronawirusa, ale także innych chorób.
Profesor jest jednocześnie głównym orędownikiem środków nadzoru, cyfrowych alarmów testowych i śledzenia, kontroli granicznych i paszportów szczepionek (w kontekście Covid), opisując je jako niezbędne.
Osoby niezadowolone z zachowania zarówno rządu Wielkiej Brytanii, jak i WHO w latach pandemii nie przyjęły nominacji lekko do serca, a niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych wyrażali niedowierzanie, że WHO jako zdyskredytowana organizacja może upaść jescze niżej zatrudniając Susan Michie.
W Wielkiej Brytanii Michie była członkiem rządowego organu doradczego SAGE, który był krytykowany za wielokrotne poleganie na modelach komputerowych, które okazały się błędne przy formułowaniu zaleceń dotyczących ograniczeń Covid.
Michie mówiła również o potrzebie nałożenia środków, które zapewniłyby maksymalne tłumienie wirusa na całym świecie, a teraz w swojej nowej roli w agencji zdrowia ONZ może mieć możliwość dalszego rozwoju swojego programu, gdy pandemia się przeciąga.
Grupa doradcza WHO składa się, według jej strony internetowej, z ekspertów z dziedziny ekonomii, psychologii i antropologii, a jej celem jest włączenie nauk psychologiczntch do działań WHO, a także do polityk lokalnych państw członkowskich.